CARA track and field meet showcases up-and-comers

Top-four results from the CARA school track and field meet in Stettler, with new records denoted in boldface type:

ERSKINE SWEEP — High-jumpers from Erskine School swept the medal positions in the Grade 9 boys’ high jump at the CARA track and field championships in Stettler. From left are bronze-medallist William Hall

Top-four results from the CARA school track and field meet in Stettler, with new records denoted in boldface type:

Grade 7 (junior)

BOYS

100 metres — 1. Teron Garbutt, SMS; 2. River Sampson, Del; 3. Brett Coleman, Ers; 4. Tye Mulgrove, SMS.

200 metres — 1. Teron Garbutt, SMS; 2. 2. Axel Bergstrom, SMS; 3. Casey Wright, SMS; 4. Adam Nixon, Ers.

400 metres — 1. Ernesto Checkel, Cor; 2. Teron Garbutt, SMS; 3. Cooper Smyth, SMS; 4. Tanner Eno, Cor.

800 metres — 1. Ernesto Checkel, Cor; 2. Tanner Eno, Cor; 3. Ethan Rost, SMS; 4. Axel Bergstrom, SMS.

1,500 metres1. Ernesto Checkel, Cor; 2. Rylee Jacobson, SMS; 3. Tye Mulgrove, SMS; Luke Skocdopole, BVS.

High jump — 1. Axel Bergstrom, SMS; 2. Daylan Hoffman, SMS; 3. Ethan Rost, SMS; 4. Luke Kneller, Ther.

Long jump — 1. River Sampson, Del; 2. Ethan Rost, SMS; 3. Teron Garbutt, SMS; 4. Tye Mulgrove, SMS.

Triple jump — 1. River Sampson, Del; 2. Tye Mulgrove, SMS; 3. Ethan Rost, SMS; 4. Nathan Hataley, SMS.

Shot put — 1. Cooper Smyth, SMS; 2. Ernesto Checkel, Cor; 3. River Sampson, Del; 4. Keegan St. Denis, SMS.

Discus — 1. Brodie Frizzell, Ther; 2. Liam Grice, MTH; 3. Roam Thorsteinsson, SMS; 4. Paul du Toit, SMS.

GIRLS

100 metres — 1. Tianna Gamroth, MTH; 2. Sydney Jordahl, GWS; 3. Emily Schwenk, Ther; 4. Kyla Duncan, Cor.

200 metres — 1. Abby Spencer, SMS; 2. Mackenzie Kohlman, GWS; 3. Jesse Squires, Ers; 4. Alyssa Henderson, SMS.

400 metres — 1. Abby Spencer, SMS; 2. Alyssa Henderson, SMS; 3. Kyla Duncan, Cor; 4. Emily Schwenk, Ther.

800 metres — 1. Abby Spencer, SMS; 2. Alyssa Henderson, SMS; 3 Kallie Stewart, SMS; 4. Katherine Hataley, SMS.

1,500 metres — 1. Abby Spencer, SMS; 2. Alyssa Henderson, SMS; 3. Madelyn Schauer, MTH; 4. Cheyenne Widdecke, Del.

High jump — 1. Brooklyn Slootweg, Bye; 2. Sydney Jordahl, GWS; 3. Ally Hamelin, SMS; 4. Chelsey Seiger, Cor.

Long jump — 1. Tianna Gamroth, MTH; 2. Emily Schwenk, Ther; 3. Mackenzie Kohlman, GWS; 4. Kyla Duncan, Cor.

Triple jump — 1. Darby Duda, Del; 2. Tianna Gamroth, MTH; 3. Hunter Cox, Cor; 4. Madelyn Schauer, MTH.

Shot put — 1. Tianna Gamroth, MTH; 2. Kelsey Cooke, GWS; 3. Madelyn Schauer, MTH; 4. Ally Zitaruk, SMS.

Discus — 1. Tianna Gamroth, MTH; 2. Madelyn Schauer, MTH; 3. Kelsey Cooke, GWS; 4. Hannah McKay, SMS.

Grade 8 (intermediate)

BOYS

100 metres — 1. Jayden Buxton, Cor; 2. Lane Lyke, Del; 3. Brendan Pederson, SMS; 4. Will Whiteside, SMS.

200 metres — 1. Jayden Buxton, Cor; 2. Brendan Pederson, SMS; 3. Lane Lyke, Del; 4. Erik Rasmussen, Del.

400 metres — 1. Brendan Pederson, SMS; 2. Ryland Stefanik, BVS; 3. Travis Soosay, Del; 4. Jonathan Osborne, SMS.

800 metres — 1. Bryson Muir, Del; 2. Todd Starling, SMS; 3. Todd Yaremcio, SMS; 4. Jordan Lee, SMS.

1,500 metres — 1. Ryland Stefanik, BVS; 2. Jordan Bauer, SMS; 3. Quade Cassidy, SMS; 4. Todd Yaremcio, SMS.

High jump — 1. Jayden Buxton, Cor; 2. Zack Werbowesky, SMS; 3. Bryson Muir, Del; 4. Ryland Stefanik, BVS.

Long jump — 1. Erik Rasmussen, Del; 2. Quade Cassidy, SMS; 3. Tanner Steinwand, SMS; 4. Lane Lyke, Del.

Triple jump — 1. Jayden Buxton, Cor; 2. Schubert Hernando, SMS; 3. Bryson Muir, Del; 4. Travis Soosay, Del.

Shot put — 1. Jayden Buxton, Cor; 2. Drew Cassidy, SMS; 3. John Langford, SMS; 4. Ryland Stefanik, BVS.

Discus — 1. Kyle Froese, SMS; 2. Erik Rasmussen, Del; 3. Bryson Muir, Del; 4. Riley Callihoo, BVS.

GIRLS

100 metres — 1. Emily Wright, SMS; 2. Rya Byrtus, Del; 3. Kacee James, Ther; 4. Samantha Overwater, Del.

200 metres — 1. Emily Wright, SMS; 2. Rya Byrtus, Del; 3. Tyra Ganser, SMS; 4. Ashley Wingie, SMS.

400 metres — 1. Rya Byrtus, Del; 2. Christine Roland, Ther; 3. Emily Wright, SMS; 4. Kathryn Dolliver, SMS.

800 metres — 1. Tyra Ganser, SMS; 2. Geri Slemp, Ther; 3. Lize- Mari Bouwer, SMS; 4. Erin Switenky, SMS.

1,500 metres — 1. Emily Wright, SMS.

High jump — 1. Riki Doolaege, Ther; 2. Tyra Ganser, SMS; 3. Allyson Marshall, Ers; 4. Brynn Laewetz, SMS.

Long jump — 1. Rya Byrtus, Del; 2. Emma Pilkington, Del; 3. Samantha Overwater, Del; 4. Haley Almusa, Cor.

Triple jump — 1. Samantha Overwater, Del; 2. Emma Pilkington, Del; 3. Haley Almusa, Cor; 4. Darian Hokanson, Del.

Shot put — 1. Taylor Adams, Del; 2. Haley Grice, MTH; 3. Katira Fillinger, SMS; 4. Darian Hakanson, Del.

Discus — 1. Taylor Adams, Del; 2. Samantha Overwater, Del; 3. Christine Roland, Ther; 4. Taylor Ell, SMS.

Grade 9 (senior)

BOYS

100 metres — 1. Kyle Close, Cor; 2. Cole Elliot, Cor; 3. Brandon Allen, Ther; 4. Stefan du Toit, WE Hay.

200 metres — 1. Kyle Close, Cor; 2. Cole Elliot, Cor; 3. Stefan du Toit, WE Hay; 4. Jade Chapman, BVS.

400 metres — 1. Stefan du Toit, WE Hay; 2. Cody Callihoo, BVS; 3. Ben Nichols, Ers; 4. Austin Hatfield, Del.

800 metres — 1. Clinton Schulmeister, Ther; 2. Brandon Allen, Ther; 3. Ben Mears, Cor; 4. Austin Hatfield, Del.

1,500 metres — 1. Ben Mears, Cor.

High jump — 1. Ben Nichols, Ers; 2. Brandon Mills, Ers; 3. William Hall, Ers; 4. Jordan Yasinsky, Del.

Long jump — 1. Jordan Yasinsky, Del; 2. Ben Nichols, Ers; 3. Jade Chapman, SMS; 4. Stefan du Toit, WE Hay.

Triple jump — 1. Cole Elliot, Cor; 2. Ben Mears, Cor; 3. Tyler Erion, Ther; 4. Clinton Schulmeister, Ther.

Shot put — 1. Jared Brassard, Del; 2. Austin Hadfield, Del; 3. Tyler Erion, Ther; 4. Wyatt Pickles, Ther.

Discus — 1. Jared Brassard, Del; 2. Austin Hadfield, Del; 3. Tyler Erion, Ther.

GIRLS

100 metres — 1. Dacia Gramlick, WE Hay; 2. Brooke Lindmark, Cor; 3. Jacey Gamroth, MTH; 4. Janelle Volker, Del.

200 metres — 1. Dacia Gramlick, WE Hay; 2. Janelle Volker, Del; 3. Kennedy Butler; 4. Celine Steinwand, Ther.

400 metres — 1. Alicia Nibourg, Ers.

800 metres — 1. Becky Davidson, Del; 2. Alicia Nibourg, Ers.

1,500 metres — 1. Alicia Nibourg, Ers; 2. Robyn Hall, Del; 3. Allison Yates, Bye; 4. Chelsey Gerber, Cor.

High jump — 1. Dacia Gramlick, WE Hay; 2. Brooke Lindmark, Cor.

Long jump — 1. Brooke Lindmark, Cor; 2. Shaylee Schlag, Del; 3. Kennedy Butler, Del; 4. Becky Davidson, Del.

Triple jump — 1. Dacia Gramlick, WE Hay; 2. Becky Davidson, Del; 3. Shaylee Schlag, Del; 4. Brooke Lindmark, Cor.

Shot put — 1. Celine Steinwand, Ther; 2. Janelle Volker, Del; 3. Carlie Gendre, Ers; 4. Jacey Gamroth, MTH.

Discus — 1. Brittney Nichols, Ther; 2. Kennedy Butler, Del; 3. Jenna Wazinski, Cor; 4. Savanna Douse, Del.

Just Posted

Stettler Library has lots programs for public

Memberships are free for county and town residents

MLA: You don’t vote for the tail

Bureaucracy overtakes elected representatives

Our Town Stettler: Convalescent Hospital opened in 1954 first of its kind

Gave Stettler forward-thinking reputation for helping an ageing population

Snowfall adds some delay to morning commute

The QE2 and area road conditions in central Alberta were partly snow covered

Witness refuses to testify against John Savage

Preliminary hearing on Stettler man for second-degree murder halted, plea bargain made

WATCH: World-renowned illusionist, magician, escapist performs in Stettler

Matt Johnson performs two sold-out shows at Stettler Performing Arts Centre

WATCH: Team Alberta in Red Deer this weekend to prepare for Canada Winter Games

About 250 Team Alberta athletes toured venues and tested out facilities Saturday

CONSUMER REPORT: What to buy each month in 2019 to save money

Resolve to buy all of the things you want and need, but pay less money for them

Anxiety in Alaska as endless aftershocks rattle residents

Seismologists expect the temblors to continue for months, although the frequency has lessened

Women’s March returns across the U.S. amid shutdown and controversy

The original march in 2017, the day after President Donald Trump’s inauguration, drew hundreds of thousands of people

Ponoka cowboy Vernon (Bud) Butterfield passes away

The Ponoka Stampede Association announced his passing Friday

Rare ‘super blood wolf moon’ takes to the skies this Sunday

Celestial event happens only three times this century

Ponoka RCMP are looking for a missing man

Police say he may be in Drayton Valley and they are worried for his wellbeing

Dog dies saving B.C. family from burning home

Homeowners safe but one pet missing, another confirmed dead following fire

Most Read