Incumbent Peter Simons was a double loser Monday night as he not only lost his seat on Stettler town council, but also his trustee position on the Clearview school board.
Simons finished last among 11 candidates vying for six council seats.
He was one of two council incumbents who were defeated. The other was Steven Wildeboer, who finished seventh with 469 votes — 64 votes back of incumbent Darcy Bachman (533).
Malcolm Fischer (905) and Al Campbell (740) were also re-elected, and the new councillors are Will Brown (609), Karen Sernecky (575) and Sean Nolls (537).
Among those finishing out of the elected mix were Wayne Tebbe (329), James (Jim) Smith (323) and Zachary Jackson (309).
Simons collected 307 votes in his bid for re-election.
The town reported near midnight Monday that 1,178 people (or 26.15 per cent of eligible voters) cast a ballot.
Dick Richards was uncontested and remains mayor for the next four years.
School board
Simons also placed last among three candidates bidding for two Stettler trustee seats with the Clearview School Division.
Those seats went to newcomers Staci Gerlitz (748) and Dave Goodwin (585).
Simons managed 422 votes.
School board incumbent Rhonda Maginn also lost her trustee seat, falling to John Schofer in Ward 4 (Botha, Gadsby, Halkirk and Byemoor). Schofer, a former school board trustee, picked up 207 votes, while Maginn garnered 130.
Although he won a school board seat, Schofer failed in his bid to become a County of Stettler councillor.
In a three-way race in Ward 1, he finished third behind champion Les Stulberg and defeated incumbent Lawrence Wilkie.
School board incumbent Cheri Neitz hung on to her Erskine-Donalda trustee seat, as she beat Patricia Standage 289-131.
Yvette Cassidy, Karen Holloway and chairman Ken Checkel were earlier acclaimed as Clearview trustees.
County of Stettler
Three incumbents — Wilkie, Blake Chapman and Terry Schiffner — lost their seats at the council table.
Stulberg regained the Byemoor-Endiang seat he lost to Wilkie in 2010.
The scoreline Monday was: Stulberg, 129; Wilkie, 101; and Schofer, 40.
Dave Grover, a former county councillor, is also back on council after unseating Schiffner in the Big Valley ward. Grover won by 70 votes (129-59).
Newcomer Ernie Gendre posted an 84-vote victory in the Stettler ward (173-89) over Chapman, who was the incumbent.
Gendre’s brother, Joe, retained his Erskine-Buffalo Lake seat, topping Guy Neitz by 15 votes (162-147).
In the Botha-Gadsby ward, incumbent Greggory Jackson scored a 45-vote victory over former councillor Vic Carey (108-63).
Reeve Wayne Nixon (Donalda-Red Willow) and Coun. James Nibourg (Erskine South-Warden) were acclaimed as county councillors.
Village of Gadsby
Just five votes separated first from last in the Gadsby village council election Monday.
Elected were Laura Kelly-Stevenson, with 21 votes, Fred Entwisle (18) and Brian Burks (17).
Missing the cut by one vote was Kim Cooper, who collected 16 votes.
Voter turnout was exceptionally high.
“We had a total of 31 electors on our list, and 27 voted,” said Jacqui Purves-Smith, the CAO of the Village of Gadsby.
“All ballots were valid.”
BY THE NUMBERS
x — denotes incumbent.
Town of Stettler Councillors (6)
x-Malcolm Fischer 905
x-Alan Campbell 740
William Brown 609
Karen Sernecky 575
Sean Nolls 537
x-Darcy Bachman 533
——
x-Steven Wildeboer 469
Wayne Tebbe 329
James Smith 323
Zachary Jackson 309
x-Peter Simons 307
County of Stettler Councillors
Byemoor-Endiang — Ward 1
Les Stulberg 129
x-Lawrence Wilkie 101
John Schofer 40
Big Valley — Ward 2
Dave Grover 129
x-Terry Schiffner 59
Botha-Gadsby — Ward 3
x-Greggory Jackson 108
Vic Carey 63
Stettler — Ward 4
Ernie Gendre 173
x-Blake Chapman 89
Erskine-Buffalo Lake — Ward 5
x-Joe Gendre 162
Guy Neitz 147
Clearview School Division
Erskine-Donalda — Ward 1 (one seat)
x-Cheri Neitz 289
Patricia Standage 131
Stettler — Ward 3 (two seats)
Staci Gerlitz 748
Dave Goodwin 585
x-Peter Simons 422
Byemoor-Botha – Ward 4 (one seat)
John Schofer 207
x-Rhonda Maginn 130
Village of Donalda (three seats)
x-Dan Knudtson 69
x-Bruce Gartside 54
Shane Fox 50
D. Paul McKay 40
Village of Botha (three seats)
Flo Iskiw 45
Fay Betts 37
Ken Hoekstra 35
x-Jim Renschler 26
Village of Gadsby (three seats)
Laura Kelly-Stevenson 21
x-Fred Entwisle 18
Brian Burks 17
Kim Cooper 16
Town of Castor
Mayor
x- Garry DeVloo 220
Catherine Wylie 163
Councillor (six seats)
Richard Elhard 324
x-Brenda Wismer 310
x-Rod Zinger 307
Travis Ryan 257
Lonny Nelner 249
Tony Nichols 238
——
Cody Borek 216
Village of Alix (five seats)
Arlene Nelson 127
Jody Louise Widmann 120
x-Robert Fehr 117
x-Gordon Christenson 113
x-Curtis Peterson 109
——
Vicki Solterman 107