At an awards ceremony this month, Erskine School honoured its students for their academic and athletic achievements during the 2011-12 school year.
ATA top academic awards — Grade 5: Baileigh Sorensen; Grade 6: Kelsey Heintz; Grade 7: Mackenzie Heintz; Grade 8: Mackenzie Sorensen; Grade 9: Alicia Nibourg.
Clearview honour awards
Grade 5: Garnet Barclay, Justin Matchett, Meghan Matchett, Declan McCord, Carson Neitz, Kelly Page, Baileigh Sorensen, Jackson Squires, Rachel Tokarchik.
Grade 6: Catrina Bernard, Kelsey Heintz, Gracie Morbeck, Rachel Morbeck, Isaac Nibourg, Carter VanEsch.
Grade 7: Drew Bignell, Brett Coleman, Mackenzie Heintz, Adam Nixon, Jordyne Wolkowski, Jesse Squires.
Grade 8: Shane Bernard, Tim Gardner, Victoria Hodgson, Allyson Marshall, Clayton Page, Brooklyn Peterson, Mackenzie Sorensen, Tyrra Wells.
Grade 9: Carly Bignell, Alicia Nibourg.
IODE award for final exam distinction — Grade 7: Mackenzie Heintz; Grade 8: Shane Bernard; Grade 9: Alicia Nibourg.
TIMMS award for top Grade 9 average — Alicia Nibourg.
Kanata award for second-highest Grade 9 average — Carly Bignell.
Union Hall Ladies award for most improved in LA — Grade 5: Delaina Devnich; Grade 6: Tim Herrell; Grade 7: Tyler Matchett; Grade 8: Tyrra Wells; Grade 9: Alicia Nibourg.
Keyera Corporation awards for highest-eligible mark in any one of four core subjects:
Grade 5: LA — Baileigh Sorensen; social — Carson Neitz; math — Garnet Barclay; science — Justin Matchett.
Grade 6: LA — Gracie Morbeck; social — Isaac Nibourg; math — Catrina Bernard; science — Kelsey Heintz.
Grade 7: LA — Brett Coleman; social — Jesse Squires; math — Mackenzie Heintz; science — Adam Nixon.
Grade 8: LA — Allyson Marshall; social — Tyrra Wells; math — Mackenzie Sorensen; science — Clayton Page.
Grade 9: LA — Alicia Nibourg; social — Carly Bignell; math — Steven Lepard; science — Kurt George.
Erskine School Parent Council improvement awards
Grade 5: Jackson Squires; Grade 6: Tim Herrell; Grade 7: Brooke Presley; Grade 8: Tyrra Wells; Grade 9: Ben Nichols.
Ol’ MacDonalds Resort organizational skills awards
Grade 5: Meghan Matchett;
Grade 6: Kelsey Heintz;
Grade 7: Jesse Squires;
Grade 8: Clayton Page;
Grade 9: Kelly Fisher.
Bryan’s Electric option awards
Grade 5: art — Kelly Page; music — Delaina Devnich.
Grade 6: art — Kora Johnston.
Grade 7: art — Jordyne Wolkowski; computers — Tyler Matchett.
Grade 9: drama — Adam Standage.
Al Thibeau good citizenship awards
Grade 5: Reese Smith;
Grade 6: Rachel Morbeck;
Grade 7: Adam Nixon;
Grade 8: Clayton Page;
Grade 9: Ben Nichols.
Colin Cassidy Memorial awards for leadership
Grade 5: Garnet Barclay;
Grade 6: Jaiden Stotz;
Grade 7: Jordyne Wolkowski;
Grade 8: Tim Gardner;
Grade 9: Alicia Nibourg.
Erskine Recreational Board athletics awards
Grade 5: Carson Neitz and Baileigh Sorensen;
Grade 6: Isaac Nibourg and Jaiden Stotz;
Grade 7: Brett Coleman and Jessie Squires;
Grade 8: Clayton Page and Brooklyn Peterson;
Grade 9: Kelly Fisher and Koral Presley.
Agro Stettler top school athlete awards:
Female: Carlie Gendre.
Male: Sean McNeill and Brandon Mills.