Stettler 4-H show and sale celebrates 60th anniversary

Winners in smiles – Young and upcoming beef farmers of Byemoor

Winners in smiles – Young and upcoming beef farmers of Byemoor

Several young 4-H members were honoured at the 60th annual Stettler 4-H District 4-H Beef Show and Sale at Stettler Agriplex on Monday, May 24 and Tuesday, May 25.

Club leaders gave high marks for their members and the show.

“I thought the judges were absolutely posiitve,” said Denise Jacobson, leader of the Big Knife club, which has 20 members.

“Each member deserve a big pat on the back for their hard work and effort.”

“The young 4-Hers worked extremely hard to bring out their best projects,” said Lorna Schilling, leader of the Byemoor club which has 13 members.

“They will all play a key role in building agriculture in the future.”

Over the two days, young 4-H members participated in judging competition, female, showmanship, grooming and conformation classes.

Here’ a rundown of winners in each of the classes.

Grand champion steer – Drew Bignell.

Reserve champion steer – Chariti Dahl.

Champion purebred year – Chariti Dahl.

Reserve champion purebred yearling – Dylan Benjamin.

Champion purebred female – Brian Corpataux.

Reserve champion purebred female – Chariti Dahl.

Champion commercial yearling – Dylan Benjamin.

Reserve champion yearling – Kourtney Schilling.

Champion female – Lorisa Schilling.

Reserve champion female – Kourtenay Schilling.

Grand champion herd – Lorisa Schilling.

Grand champion carcass steer – Jalisa Klassen.

Performance carcass steer – Anton Stewart.

Senior showmanship – Dylan Benjamin.

Reserve senior showmanship – Grace Sorenson.

Intermediate showmanship – Kathryn Dolliver.

Reserve intermediate showmanship – Carly Bignell.

Junior showmanship – Chase Dolliver.

Reserve junior showmanship – Chariti Dahl.

Senior team grooming – Big Knife.

Intermediate team grooming – Big Knife.

Junior team grooming – Big Knife.

Overall rate of gain – Steven Lepard.

Senior judging – Brett Bignell.

Reserve senior judging – Jill Corpataux.

Intermediate judging – Kyle Foot.

Intermediate judging – Jessie Squires.

Reserve intermediate judging – Jalisa Klassen.

Junior judging – Jessie Squires.

Reserve junior judging – Grace Morbeck

Senior best-kept records – Lorisa Schilling.

Intermediate best-kept records – Colin Foot.

Junior best-kept records – Shayla Derr.

Pen of five – Big Knife club.

Stall display – Big Knife.

Top Hand Award – Lorisa Schilling.

Intermediate excellence – Kourtenay Schilling.

Junior Achiever – Kallie Stewart.

Club champions and reserve – champions market steer for each club – Erskine – Drew Bignell and Carlie Gendre, Byemoor – Kallie Stewart and Erika Yates, Big Knife – Chariti Dahl and Kathryn Dahl.