William E. Hay Athletic Awards

DANA ROBERTS MEMORIAL AWARD: Dacia Gramlick (Grade 10).

  • Wed Jun 19th, 2013 11:00am
  • Sports

DANA ROBERTS MEMORIAL AWARD: Dacia Gramlick (Grade 10).

GRADE 9 ATHLETICS: Kyle Poapst, Emily Wright.

LARRY WILSON FOUNDERS’ AWARD: Joe Thibeau (senior boys’ basketball coach), Dave Morris (school photographer).

BAR S AWARDS: Tyler Stewart (Grade 12), Claire Aspenes (Grade 12).

SERVICE AWARDS: Amanda Garner (football trainer), Shelby Ramsay.

CROSS-COUNTRY: Andrew Kim, Jennifer Taylor and Corey Garbutt (dedication awards), Alicia Nibourg (achievement award).

PROVINCIAL RECOGNITION: Carlie Gendre (sportsmanship award for wrestling), Dacia Gramlick (track and field: provincial gold medal in junior girls’ long jump).

BADMINTON: Destiny and Kayleigh Croker (female achievement), John Langford (male achievement), Taylor Chase (most improved male), Naoko Miyazawa (most dedicated female), Aeroll Acera (most dedicated male), Daisy Park (most improved female).

TRACK AND FIELD: Dacia Gramlick (most versatile), Kennidy Fisher and Ryah Auton (most improved), Corey Garbutt (dedication and effort).

GRADE 12 RECOGNITION: Mark Meyer, Wyatt Peters, Elliott Mabbott, Danielle Van Dusen, Michaela Ennis, Claire Aspenes, Bryce Fisher, Kourtney Schilling, Kelsey Fisher, Shayla Neitz,  Anthony Vanderburg, Morgan Loshny, Tyler Stewart, Ty Page, Sam Fletcher, Ross Salmon, Nicole York, Mark Forrester.

TEAM ACADEMIC AWARD: Senior girls’ volleyball — Brooke Torgerson, Michaela Ennis, Danielle Van Dusen, Claire Aspenes, Kennidy Fisher, Jamie Ternes, Carly Armstrong, Allison Cassidy.

BLOCK S AWARDS: Nicholas Baharally, Andrew Kim, Ty Page, Justin Fleischhacker, Morgan Loshny, Wyatt Peters, Brooke Torgerson, Carly Armstrong, Jennifer Taylor, Jamie Ternes, Corey Garbutt, Stephen Zuk, Jordan Bauman.

JV GIRLS’ VOLLEYBALL: Ryah Auton (most improved), Dacia Gramlick (heart and soul), Morgan Van Dusen (MVP), coach Alicia Kneeland.

JV BOYS’ VOLLEYBALL: Coach Jefferson McClung, Alden Mueller (heart and soul), Jordan Smyth (MVP), Zackary Werbowesky (most improved).

SENIOR GIRLS’ VOLLEYBALL: Coach Warren Aspenes, Jamie Ternes (heart and soul), Michaela Ennis (MVP), Carly Armstrong (most improved).

SENIOR BOYS’ VOLLEYBALL: Coach Erroll Brager, Justin Dadensky (most improved), Braden Deagle (MVP), Jordan Bauman (heart and soul).

JV GIRLS’ BASKETBALL: Morgan Van Dusen (MVP). Amy Son (heart and soul), Lindsey McKinnon (most improved).

JV BOYS’ BASKETBALL: Jade Chapman (heart and soul), Ben Nichols (most improved), Christian Young (MVP), Will Hall (heart and soul).

SENIOR GIRLS’ BASKETBALL: Jamie Ternes (heart and soul), Allie Hiemstra (most improved), Brooke Torgerson (heart and soul), coach Charisse McDonald, Claire Aspenes (MVP).

SENIOR BOYS’ BASKETBALL: Braden Deagle (most improved), Ty Page (MVP), Nicholas Baharally (heart and soul).


Weekly delivery plus unlimited digital access for $50.40 for 52 issues (must live within 95 kilometers of Stettler) Unlimited Digital Access for one year for $50.40 Prefer to have us call you? Click here and we’ll get back to you within one business day.