Lindsay Monk from Stettler on Mosey clocks in a time of 14.603 seconds at the Stettler Winter Barrel’s final jackpot on Sunday

Stettler Winter Barrel Series hosted its final jackpot of the season

Stettler Winter Barrel Series held its final jackpot on Sunday afternoon, March 13 at the Stettler Agriplex as it saw seven...

Stettler Winter Barrel Series held its final jackpot on Sunday afternoon, March 13 at the Stettler Agriplex as it saw seven peewees, 18 youth and 56 open entries.

“But some people enter more than one horse, and not everyone who came out on Sunday had earned enough points for the prizes,” said Jasmin Schultz, president, Stettler Winter Barrel Series. “They’d still get payout money for placing, but highpoint prizes were based on points earned throughout the series.”

A little over $1,200 was handed out in the open category with $600 in the youth.

The number one highpoint spot in the open went to Betty Ettinger from Gadsby on her horse Fiero, and in the youth, it was Emily Barrit from Alix on her horse Steve.

Other winners in the open were as follows:

First division winners, 1st place – Dena Millard from Innisfail with 13.457 seconds, 2nd place – Kristina Kobi from Stettler with 13.736 seconds, 3rd place – Dana Oram from Castor with 13.786 seconds.

Second division winners, 1st place – Marla Resch from Hannah area with 14.158 seconds, 2nd place – Casey Dacyk from Ponoka with 14.181 seconds, 3rd place – Kristina Kobi from Stettler with14.313 seconds.

Third division winners, 1st place – Leanne Mackenzie from Three Hills with 15.011 seconds, 2nd place – Shelby Hall from Camrose with 15.057 seconds, 3rd place – Marci Evarts with 15.339 seconds.

Those who were awarded in the youth category were:

First division winners, 1st place – Bobbi Henderson from Alix with 14.204 seconds, 2nd place – Carlie Erion from Castor with 14.272 seconds, 3rd place – Harleigh Henderson from Alix with 14.383 seconds.

Second division winners, 1st place – Lexa Bergstrom from Stettler with 15.386 seconds, 2nd place – Chelsey Sieger with 15.447 seconds, 3rd place – Emily Barritt from Alix with 16.086 seconds.

Third division winners, 1st place – Olivia VanStraten from Stettler with 16.284 seconds, 2nd place – Amy MacDonald with 16.417 seconds, 3rd place – Justine Elliot from Lacombe with 16.825 seconds.

The winners in the peewee were as follows:

First division winners, Kayla Hronek from Erskine with 15.001 seconds

Second division winners, 1st place – Addison Rock from Gadsby with 21.163 seconds, 2nd place – Jayna Weatherly from Botha with 24.959 seconds.

Third division winners, 1st place – Luke Hronek from Erskine with 25.262 seconds, 2nd place – Jayna Weatherly from Botha with 26.943 seconds, 3rd place – Morleigh Monk from Stettler with 32.179 seconds.

“This year was the first year for the point system and it went pretty smoothly and was much easier to get prizes for versus having to get three of the same prize for each placing in each division, besides contestants didn’t have to worry about entering a certain number of jackpots to qualify,” said Schultz. “Next year we’ll still run a 3D system, but hopefully the Alberta economy will be stronger than this year and we can approach our faithful sponsors again, for this year to get prizes we didn’t want to burden our sponsors, and used the club’s money to purchase prizes.”


Weekly delivery plus unlimited digital access for $50.40 for 52 issues (must live within 95 kilometers of Stettler) Unlimited Digital Access for one year for $50.40 Prefer to have us call you? Click here and we’ll get back to you within one business day.